#کربنات باریم#کیان پیشرو اسپیدکربنات باریم،کیان پیشرو اسپیدکربنات_باریم

#کربنات باریم#کیان پیشرو اسپیدکربنات باریم،کیان پیشرو اسپیدکربنات_باریم

خانه کربنات باریم

کربنات باریم

 

 

کربنات باریم چیست ؟

مشخصات محصول کربنات باریم :

• نام شیمیایی : کربنات باریم

• اسامی مترادف با کربنات باریم : ویتریت ، Barium carbonate ، کربنات باریوم.

• گرید محصول : ۱٫ کربنات باریم صنعتی ۲٫ کربنات باریم آزمایشگاهی.

• فرمول شیمیایی : BaCO3.

• خلوص : کربنات باریم ۹۹% .

• شکل ظاهری : شکل ظاهری این ترکیب ، بلورهای سفید رنگ می باشد.

• حلالیت در آب : قابل حل در آب می باشد.

 

تاریخچه کربنات باریم :

کربنات باریم به دو شکل موجود می باشد : ۱٫ کربنات باریم طبیعی یا ویتریت ۲٫ کربنات باریم سنتزی. کربنات باریم یکی از دو ترکیب شیمیایی باریم می باشدکه با ترکیب شیمیایی BaCO توسط کانی شناس برجسته انگلیسی به نام withering کشف شده است دیگر ترکیب مهم باریم، سولفات باریم یا باریت است. این ماده در سیستم اورتورومبیک متبلور می شود. زون آن ۴/۳۵ گرم بر سانتی متر مکعب، جلای شیشه ای و گاهی صمغی می باشد. ویتریت به رنگ سفید، متمایل به زرد و خاکستری با رنگ خاک سفید و بلورهای شفاف تا نیمه شفاف می باشد. این کانی معمولا نسبت به باریت کمیاب بوده و غالبا رگه های گالن را همراهی می کند و با اسید سولفوریک تبدیل به سولفات باریم می شود.کربنات باریم یا ویتریت به صورت همراه ، در معادن باریم وجود دارد ولی کربنات باریم سنتزی ، تولید صنعتی داشته و به صورت یک محصول تولیدی در واحدهای صنعتی تولید شده و عرضه می شود.

 

موارد مصرف و کاربرد کربنات باریم :

کربنات باریم در صنایع کاربرد بسیاری دارد :

۱٫ یکی از كاربردهای کربنات باریم در صنعت سراميك است اين تركيب دو مورد استفادة مهم در صنايع سراميك دارد كه عبارتند از :

الف – تبديل سولفات هاي محلول به سولفات باريم غير قابل حل : تركيب اكسيد باريم در داخل سراميك يكي از

۲٫ موارد استفاده كربنات باريم در ساخت وسايل سفالي پخته شده است.

۳٫ درصورت عدم استفاده از کربنات باریم در ساخت اين وسايل، سولفات هاي قابل حل موجود در سفال ها، رطوبت هوا را جذب نموده و انبساط حاصل مي كنند و سرانجام خرد مي شوند. علاوه بر اين در اثر خشك شدن سولفات هاي محلول موجود در سراميك ها، حباب هايي بر سطح سراميك ايجاد میشود. سولفات محلول موجود در تودة سراميكي مانع يكنواختي تودة سراميكي و مانع چسبندگي لعاب برروي سراميك ميشود. اضافه كردن كربنات باريم به اين مواد باعث تبديل سولفات هاي محلول به سولفات باريم غير قابل حل شده و مشكلات ذكر شده را بر طرف مي كند. براي ساخت لعاب مورد مصرف در سراميك نيز از کربنات باریم استفاده میشود. اين تركيب به مخلوط لعاب در جريان گداختن اضافه شده و سبب تبديل كربنات باريم به اكسيد باريم شده كه اين امر باعث افزايش سطح واكنش و غلظت لعاب ذوب شده میگردد و نهايتا منجر به شفافيت سطح لعاب خواهد شد.

۴٫ كاربرد ديگر کربنات باریم در ساخت الكترو سراميك ها است. اين نوع سراميك ها از اكسيد و كربنات آهن به همراه باريم يا استرانسيم و سرب ساخته مي شود. بخش كوچك ولي مهمی از كربنات باريم در اين صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

در ساخت الكترو سراميك ها. كربنات باريم به تيتانات باريم تبديل مي شود. اين تركيب دراثر واكنش ميان كربنات باريم با اكسيد تيتانيم در حالت جامد و در BaTiO2 درجه حرارت بالا بوجود مي آيد. مورد استفاده تيتانات باريم در ساخت دي الكتريك ها است.

۵٫ فريت باريم نيز بخشي از مصرف کربنات باریم را تشكيل مي دهد. از اين تركيبات در صنعت الكترونيك استفاده مي شود و رشد اين صنعت باعث افزايش ميزان تقاضا براي كربنات باريم در سال هاي اخير شده است.

۶٫ تثبیت کننده چسب آهار.

۷٫ انعقاد پلاستیک های مصنوعی.

۸٫ تولید حشره کش ها ، میکروب کش ها و سموم کشاورزی.

۹٫ عامل ذوب کننده در جوشکاری.

۱۰٫ در ذوب نمودن و تصفیه کردن منیزیم.

۱۱٫ در استحصال ایندیم.

۱۲٫ بازیافت روی از تفاله

۱۳٫ ساخت شیشه های طبی.

روش تولید کربنات باریم :

برای تولید کربنات باریم ، ابتدا سولفات باریم توسط زغال سنگ در دمای ۱۲۰۰ – ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد و در کوره دوار به سولفید باریم احیا می شود. سپس سولفید باریم به شکل محلول با دی اکسید کربن یا کربنات سدیم واکنش می دهد که در نتیجه کربنات باریم رسوب خواهد کرد.

BaSO4 + 4C  ۴BaS + 4CO

BaS + CO2 + H2O  BaCO3 + H2S

BaS + Na2CO3  BaCO3 + Na2S

بسته بندی کربنات باریم :

کربنات باریم در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی موجود می باشد.

#کربنات باریم#کیان پیشرو اسپید

کربنات باریم،کیان پیشرو اسپید

کربنات_باریم

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]