کیان پیشرو

فروش مواد اولیه

خانه ایزومالت

ایزومالت

ایزومالت
ايزومالت پودر و يا گرانول شيرين كننده اي است كه از شكر مشتق شده و با اينكه قدرت شيرين كنندگي آن نصف ساكارز است ولي از نظر طعم و مزه كاملا مشابه شكر ميباشد و بر خلاف شيرين كننده هاي مصنوعي، علاوه بر خاصيت شيرين كنندگي بعنوان عامل حجم دهنده و ايجاد كننده بافت در مواد غذائي و نيز بعنوان پر كننده در قرصها و داروها و جايگزين شكر در انواع شربت خوراکی و داروئی بكار ميرود. ايزومالت برخلاف شكر داراي خواص فيزيولو‍‍‍ژيكي مفيد ذيل مي باشد:
باعث پوسيدگي دندان ها نمي شود.
در برابر باكتريهاي مضر دهاني مقاوم بوده و در دهان تجزيه نمي شود.
ميزان كالري آن نصف شكر ميباشد.
براي سلامت دستگاه گوارش و تنظيم فعاليت روده مفيد است(مانند فيبر ر‍‍ژيمي عمل ميكند).
در دستگاه گوارش بصورت جزئي و تدريجي متابوليزه شده بنابراين اثر بسيار كمي روي قند خون و انسولين دارد
ماده خام اوليه ايزومالت چغندر قند ميباشد كه در آن ؛ ابتدا شكر از چغندر قند استخراج شده و سپس توسط يك فرايند دو مرحله اي ، ايزومالت تهيه ميگردد.
در مرحله اول مولكول ساكارز طي فرايند نو آرائي آنزيماتيك به ايزومالتوز تبديل شده و در مرحله دوم تحت فرايند هيدروژناسيون كاتاليستي ؛ ايزومالت كه يك پلي ال دي ساكاريد ميباشد توليد مي گرددو درحالت كلي ترکیب اصلی آن شامل دو زنجيره ملكولي و مجزاي D-glucopyranosyl-D-sorbitol -‏‏۶-O- و D-glucopyranosyl-D-mannitol dihydrate- ‏‏۱-O- است كه و بطور خلاصه (GPM-1,1) و (۱,۶(GPS- ناميده ميشود.
ایزومالت از لحاظ شیميایی شکر محسوب نمی شود ودر مقایسه با شکر مولکول آن پایدارتر است و به همين علت خواص مفيد فيزيولوژيكي ايجاد مينمايد. ایزومالت در دهه ۱۹۶۰ ساخته شد و امروزه در بيش از ۷۰ کشور دنیا مورد قبول واقع شده ودر محصولات غذائي شامل انواع فراورده هاي قنادي sugar free كيك ،شيريني، آدامس ، آبنبات ؛ تافي و محصولات داروئي و خمير دندانها مورد استفاده قرار گرفته و ميگيرد.
کاربرد ایزومالت در صنایع غذایی
کاربرد ایزومالت درشکلات،ایزومالت در شکلات  از نظر شیرینی نقش شکر را دارد.پروفایل ذوب  کره کاکائو و جانشینهای کره کاکائو را تغییر نمی دهد.هایگروسکوپیک (جاذبه الرطوبه) کمی دارد.ایزومالت در طی فرایند کنچینگ به همراه لیکور کاکائو و شکر می تواند به شکلات اضافه شود.ایزومالت به راحتی با  CBS ترکیب می شود.
کاربرد ایزومالت در آدامس و قرصهای جویدنی  و تبلت ها
ایزومالت مواد خام ایده آل برای قرص های جویدنی و قرص تولید شده توسط  direct compression است.مرفولوژی ایزومالت نشان می دهد که رفتار اختلاط آن با سایر ترکیبات بسیار خوب بوده  و محصول نهایی دارای عطر  وآرومای خوبی خواهد بود.محصولات جویدنی حاوی ایزومالت در مقایسه با شکر دارای خواص ارگانولپتیکی (حسی) مشابه شکر می باشد.محصول نهایی دارای mouth feel خوبی است.قرصهای با طعم میوه و به ویژه نعناع به دلیل شیرینی و خنک کنندگی ملایم  می تواند عطر و طعم محصول را ارتقا دهد.
کاربرد ایزومالت در آب نبات ، پاستیل و گز
ایزومالت برای محصولات بدون قند  مانند آب نبات ، پاستیل و به طور کلی محصولاتی از این دست که دپازیت می شوند  مناسب است.بزرگترین مزیت ایزومالت برای محصولات hard boiling  خاصیت هایگروسکوپیک (جاذبه الرطوبه) پایین آن است.جذب پایین رطوبت ایزومالت باعث کاهش چسبندگی این محصولات  می شود.انند شکر می تواند در اینگونه محصولات به آسانی فرموله شود .دمای  glass-transition بالای ایزومالت باعث می شود این شیرینی ها ایده آل برای آب و هوای گرم و مرطوب باشد.
کاربرد ایزومالت درنان و محصولات پخت
ایزومالت ثبات طعم و مزه، بافت و ذخیره سازی محصولات پخت را بهبود می بخشد .جایگرین نمودن قسمتی از شکر با ایزومالت بیسکویت و کوکی ها را به دلیل جذب پایین آب قادر می سازد که در طول انبار داری و توزیع ترد باقی بمانند .بافت ویفر و محصولات اکسترود شده نیز با اضافه نمودن ایزومالت به مخلوط مواد می تواند بهبود یابد.
ایزومالت در واکنش قهوه ای شدن مایلارد شرکت نمی کند و ایده آل برای محصولات پخت مانند کیهای اسفنجی، پوند کیک  بوده که خمیر آنها در طی پخت نباید قهوهای شود و باید سفید باقی بماند.ایزومالت برای کرمها و فیلینگهای محصولات پخت بسیار مناسب است زیراعوارض جانبی ندارد و طعم دهنده های ملایمی چون وانیل و میوه   بعد از پخت  کاملا آزاد می شود.
کاربرد ایزومالت در سایر محصولات
سریالهای صبحانه،آیسینگها و خامه قنادی،بستنی و یخمک،کرمها و فیلینگها،مربا و شربتها.
برای اطلاعات بیشتر درباره ایزومالت به سایت انگلیسی مراجعه نمائید.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]